TORUŃSKI ROCZNIK PODATKOWY

ISSN 2080-9573

trp header

Irena Talarczyk-Stępnik
Nieodpłatne świadczenia na rzecz pracowników – problem klasyfikacji. Uwagi na tyle wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie K 7/13

 

Streszczenie


Przedmiotem artykułu jest zagadnienie opodatkowania nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracowników. Istotą problemu są trudności z prawidłowym określeniem, co takowe świadczenie stanowi. Tymczasem uznanie danej gratyfikacji za świadczenie nieodpłatne ma podstawowe znaczenie zarówno z punktu widzenia pracownika – obciążonego w tym przypadku podatkiem – jak i pracodawcy będącego płatnikiem. Trudności te powstają w wyniku niejasności przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym braku legalnej definicji samego pojęcia, trudnej do sformułowania ze względu na szeroki i stale się poszerzający katalog nieodpłatnych świadczeń. W artykule omówiony został wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie K 7/13, stanowiący próbę uporządkowania problematyki nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracowników, w tym wskazujący cechy, które musi spełniać nieodpłatne świadczenie, by mogło zostać uznane za przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 i art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uznając wyrok za punkt zwrotny, Autorka zwraca uwagę, że już po jego wydaniu niektóre organy podatkowe wydające interpretacje indywidualne nadal mają problem z ustaleniem, co stanowi nieodpłatne świadczenie na rzecz pracowników. Źródło tych problemów leży w nieuzasadnionym nieuwzględnianiu przez te organy wyroku TK lub też uwzględnianiu tylko niektórych wniosków z niego płynących. Mimo, że problematyka pracowniczych świadczeń nie jest zagadnieniem łatwym, wyrok TK, gdyby był brany pod uwagę, pozwoliłby zdaniem Autorki zminimalizować pojawiające się w tej kwestii wątpliwości.

 

Bibliografia

 

  1. Mariański, A. Nowak-Piechota, Konstytucyjność opodatkowania pozapłacowych świadczeń pracowniczych, Przegląd Podatkowy, nr. 11, 2014.
  2. Podatek dochodowy od osób fizycznych.  Komentarz, Marciniuk (red.), Warszawa 2016.
  3. Styczyński R. , Glosa do wyroku WSA z dnia 23 kwietnia 2014 r., I SA/Bk 29/14, LEX/el., 2015.

słowa kluczowe : nieodpłatne świadczenia na rzecz pracowników, wypłata świadczeń, inne nieodpłatne świadczenia

Deklaracja o wersji pierwotnej:

Redakcja „Toruńskiego Rocznika Podatkowego” informuje,  że wersją pierwotną (referencyjną) czasopisma jest wydanie elektroniczne (ISSN 2080-9573).