TORUŃSKI ROCZNIK PODATKOWY

ISSN 2080-9573

trp header

Michał Toruński
Kontrowersje wokół wykładni art. 82 ust. 1 oraz ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym - problem określenia kręgu podmiotów uprawnionych do żądania zwrotu akcyzy

 

Streszczenie

 

W pracy zasygnalizowano rozbieżności, które pojawiły się w orzecznictwie sądowoadministracyjnym w przedmiocie wykładni art. 82 ust. 1 oraz ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym, zaś konkretnie kontrowersje odnośnie do określenia kręgu podmiotów uprawnionych do żądania zwrotu akcyzy w sytuacji dostawy wewnątrzwspólnotowej bądź eksportu wyrobów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju.

Polska ustawa stanowi, że w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu wyrobów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju, zwrot akcyzy przysługuje podatnikowi, który dokonał dostawy wewnątrzwspólnotowej bądź eksportu tych wyrobów akcyzowych oraz podmiotowi, który nabył te wyroby akcyzowe od podatnika i dokonał ich dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu.

Wątpliwość w orzecznictwie i literaturze przedmiotu budzi kwestia, czy do zwrotu akcyzy są legitymowane również inne podmioty uczestniczące w „łańcuchu akcyzowym”, a to dalsi pośrednicy w obrocie wyrobami akcyzowymi.  Wskazana kontrowersja rysuje się wyraźnie na tle prawa unijnego, dyrektywy 2008/118/WE, w świetle której przedstawione zagadnienie nie ma jednoznacznego charakteru. Prawidłowa wykładnia unijnej dyrektywy łączy się bezpośrednio z problemem poprawnej implementacji jej uregulowań do prawa polskiego.

W myśl jednej grupy poglądów, krajowy ustawodawca w sposób prawidłowy transponował unormowania dyrektywy dotyczącej podatku akcyzowego do prawa polskiego, co w konsekwencji prowadzi do konstatacji odmawiającej dalszym pośrednikom prawa zwrotu akcyzy.

Tym niemniej, przedstawiciele judykatury i doktryny stojący w opozycji do przytoczonego stanowiska opowiadają się za poglądem, zgodnie z którym przeprowadzona implementacja dyrektywy 2008/118/WE jest niepełna, a tym samym nieprawidłowa. Rezultatem takiego zapatrywania jest stanowisko, w myśl którego do zwrotu akcyzy winni być legitymowani także kolejni pośrednicy w obrocie wyrobami akcyzowymi.

Artykuł dokonuje przeglądu wskazanych stanowisk oraz argumentów leżących u ich podstaw.

 

Bibliografia

 

  1. Biernat S., Pytania prejudycjalne sądów administracyjnych do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (doświadczenia i perspektywy) [w:] Między tradycją a przyszłością w nauce prawa administracyjnego, J. Supernat (red.), Wrocław 2009.
  2. Parulski S., Akcyza. Komentarz, wydanie III, komentarz do art. 82, LEX/el, 2016.
  3. Wróbel A., Stosowanie prawa Unii Europejskiej przez sądy, Tom I, Wolters Kluwer, Warszawa 2010.

Słowa kluczowe: Podatek akcyzowy, Zwrot akcyzy, Uprawnione podmioty

Deklaracja o wersji pierwotnej:

Redakcja „Toruńskiego Rocznika Podatkowego” informuje,  że wersją pierwotną (referencyjną) czasopisma jest wydanie elektroniczne (ISSN 2080-9573).