TORUŃSKI ROCZNIK PODATKOWY

ISSN 2080-9573

trp header

Anna Jeleńska
Istota harmonizacji podatkowej

Streszczenie

Problematyka harmonizacji podatkowej w Unii Europejskiej doczekała się bogatej literatury, lecz w niewielkim tylko stopniu uściśleń pojęciowych. Temu zagadnieniu poświęcony więc jest niniejszy artykuł.

Mianowicie, z językowego punktu widzenia pojęcie „harmonizacja” należy zdefiniować jako harmonijne dopasowanie, dostosowanie, doprowadzanie do zgodności, harmonii, współgrania, zgodnego (harmonijnego) współdziałania, „współfunkcjonowania” dwóch lub więcej elementów (np. podatków w różnych krajach) – i tylko tyle.

„Harmonizację podatków” natomiast można zdefiniować zespół czynności prawnych i faktycznych, podjętych przez państwa (bądź przez organy organizacji, jaką powołały, np. Unii Europejskiej, jak i przez wszelkie inne podmioty, które mogą wywierać jakiś wpływ na ten proces) w celu ujednolicenia ich systemów podatkowych, wzajemnego ich zbliżenia, zestrojenia.

Z kolei „harmonizacja podatków ramach UE” ma służyć realizacji założonych celów tej organizacji międzynarodowej (określonych w unijnych traktatach, zwłaszcza jej idei integracji głównie gospodarczej, wspólnego rynku itd.) i jest przeprowadzana według ustalonych w niej zasad (w większości unormowanych prawnie).

Deklaracja o wersji pierwotnej:

Redakcja „Toruńskiego Rocznika Podatkowego” informuje,  że wersją pierwotną (referencyjną) czasopisma jest wydanie elektroniczne (ISSN 2080-9573).