TORUŃSKI ROCZNIK PODATKOWY

ISSN 2080-9573

trp header

PRZEWODNICZĄCY RADY NAUKOWEJ

Prof. dr hab. Bogumił Brzeziński - profesor zwyczajny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, kierownik Katedry Prawa Finansów Publicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Katedry Prawa Finansowego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w prawie finansów publicznych, w tym w polskim prawie podatkowym oraz prawie podatkowym Wspólnoty Europejskiej. Działa w wielu krajowych i międzynarodowych organizacjach, których celem jest m. in. badanie prawa podatkowego i kierunków jego rozwoju. Jest między innymi członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Podatkowego (IFA), Europejskiego Stowarzyszenia Profesorów Prawa Podatkowego oraz Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Jako uznany autorytet w dziedzinie prawa finansowego i szeroko pojętego prawa podatkowego, prof. Brzeziński był bądź jest obecnie ekspertem Sejmu i Senatu RP oraz Trybunału Konstytucyjnego w sprawach legislacji podatkowej. Prof. dr hab. Bogumił Brzeziński jest autorem ponad 350 publikacji z zakresu szeroko pojętego prawa podatkowego i finansowego.

CZŁONKOWIE RADY NAUKOWEJ

Prof. dr hab. Jan Głuchowski - profesor zwyczajny prawa finansowego. Od 1998 r. jest rektorem Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu, zaś od 1998 r. kieruje Katedrą Finansów i Prawa Finansowego na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL. Profesor J. Głuchowski był stypendystą wielu uniwersytetów europejskich i amerykańskich. Ponadto prowadził badania w uniwersytetach: w Amsterdamie, Angers, Arhus, Berlinie, Bonn, Bangkoku, Ferrarze, Getyndze, Helsinkach, Lipsku, Nottingham i Padwie. Szczególne i znaczące efekty przynosi współpraca profesora z International Bureau of Fiscal Dokumentation w Amsterdamie. Profesor J. Głuchowski jest również jednym z reprezentantów krajów Europy Wschodniej na corocznych konferencjach European Association of Tax Law Professors.

Prof. dr hab. Marek Kalinowski - profesor nadzwyczajny w Katedrze Prawa Finansów Publicznych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Specjalizuje się w prawie podatkowym, europejskim i międzynarodowym prawie podatkowym, prawie podatkowym porównawczym i sądownictwie administracyjnym. Wykonuje również zawód radcy prawnego. Kierownik Podyplomowego Studium Prawa Podatkowego Unii Europejskiej UMK. W latach 1993-1994 ekspert Komisji ds. Reformy Prawa Karnego przy Ministrze Sprawiedliwości, ekspert Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów Sejmu RP. W latach 1994-1998 współpracował z Trybunałem Konstytucyjnym w charakterze asystenta sędziego. Autor i współautor licznych prac naukowych.

Prof. dr hab. Włodzimierz Nykiel - profesor nauk prawnych, od 2008 r. rektor Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik Katedry Materialnego Prawa Podatkowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Prof. Nykiel należy również do Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Stowarzyszenia Podatkowego (Interational Fiscal Association, IFA) i Rady Doradczej Międzynarodowego Biura Dokumentacji Podatkowej (International Bureau of Fiscal Documentation, IBFD). Prof. Nykiel jest też członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Profesorów Prawa Podatkowego (European Association of Tax Law Professors, EATLP). Jest autorem wielu publikacji i opracowań naukowych z zakresu prawa podatkowego i budżetowego, w tym komentarzy, a także opinii i ekspertyz wykorzystywanych w toku prac legislacyjnych.

Doc. dr Petr Mrkývka - wykładowca na Wydziale Prawa Uniwersytetu Masaryka w Brnie. Jest autorem wielu prac naukowych z zakresu prawa podatkowego. Odbył w Polsce kilka staży naukowych: na Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Adama Mickiewicza oraz Uniwersytecie w Białymstoku. Od 1998 r. sprawuje funkcję konsula honorowego RP w Brnie. Jest członkiem Rady Programowej Forum Polsko-Czeskiego. Zasiada w radach naukowych czasopism „Białostockie Studia Prawnicze” (Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku) oraz „Jurisprudencija” (Uniwersytet Michała Römera).

 

Deklaracja o wersji pierwotnej:

Redakcja „Toruńskiego Rocznika Podatkowego” informuje,  że wersją pierwotną (referencyjną) czasopisma jest wydanie elektroniczne (ISSN 2080-9573).