Filip Świtała
Usługi świadczone przez nierezydentów a orzecznictwo sądowe w sprawach podatku dochodowego
Streszczenie
Artykuł omawia problem poboru podatku u źródła od usług reklamowych, doradczych, prawnych, marketingowych i podobnych świadczeń, zwanych „niematerialnymi”, wykonywanych przez zagraniczne osoby prawne poza terytorium Polski, ale na rzecz polskiego usługobiorcy będącego osobą prawną.
Artykuł krytykuje niedawne orzeczenia sądów stwierdzające, że źródłem dochodu jest albo polski usługobiorca wypłacający wynagrodzenia za usługi albo, że źródło dochodu znajduje się w Polsce, jeżeli skutek usług ma miejsce w Polsce. Autor broni tezy, że o prawie do opodatkowania usług decyduje miejsce siedziby podmiotu wykonującego usługi – zasada ta jest wyrażona w komentarzu do Modelu Konwencji OECD jako wspólna dla wszystkich państw członkowskich OECD, a więc i dla Polski.
Artykuł przedstawia najpierw zasadę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej wyrażoną w art. 7 MK OECD i omawia interpretacje organów podatkowych. Następnie interpretuje przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, omawia kwestię certyfikatu rezydencji na gruncie MK OECD, umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz Konstytucji. Wykazuje, że orzecznictwo sądów administracyjnych i organów podatkowych jest sprzeczne z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz może naruszać Konwencję wiedeńską o prawie traktatów, gdyż usługi świadczone za granicą nie są objęte polską jurysdykcją podatkową. Autor uważa, że ostatnie, projektowane zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie rozwiążą istniejących sprzeczności w zakresie poboru podatku u źródła od usług.
Bibliografia
- Biegalski A., Jurysdykcja podatkowa [w:] Prawo podatkowe. Teoria. Instytucje. Funkcjonowanie, Brzeziński (red.), Toruń 2009.
- Brzeziński B. (red.), Model konwencji OECD. Komentarz, Warszawa 2010, s. 208.
- Brzeziński B., Wprowadzenie do prawa podatkowego, Toruń 2008 r.
- Fiszer J. i Pank M., Umowy UPO – polska praktyka traktatowa, teza 26, [w:] Model konwencji OECD. Komentarz, Brzeziński (red.), Warszawa 2010.
- Jamroży M., Cloer A., Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Niemcami, Warszawa 2007.
- Łunarski O., „Aneks I, Stały Zakład Usługowy”, tezy 179 – 196 do art. 5 [w:] Model konwencji OECD. Komentarz, Brzeziński B. (red.), Warszawa 2010.
- Maksymczak A., Wprowadzenie do artykułów 10-12, tezy 2-5 [w:] B. Brzeziński (red.), Model konwencji OECD. Komentarz, Warszawa 2010.
- Teza 71 do art. 24, Model Tax Convention on Income and Capital, Condensed Version, July 2010, OECD 2010.
- Vogel K., Klaus Vogel on Double Taxation Conventions, Kluwer 1996, Introduction, Nb 10.