TORUŃSKI ROCZNIK PODATKOWY

ISSN 2080-9573

trp header

J. Zawiejska-Rataj, A. Podsiadły
Możliwość orzekania o wysokości straty w podatku dochodowym od osób prawnych za rok dla którego upłynął termin przedawnienia zobowiązania podatkowego


Streszczenie


Istotne problemy na gruncie zarówno orzecznictwa jak i doktryny wiążą się z upływem terminu przedawnienia dla okresu, w którym wystąpiła strata podatkowa, podczas gdy nie budzi wątpliwości na gruncie literalnego brzmienia obowiązujących przepisów, że w przypadku przedawnienia zobowiązania podatkowego za dany okres – postępowanie podatkowe, które jego dotyczy powinno zostać umorzone jako bezprzedmiotowe.
Autorzy przytaczają podstawy oraz uzasadnienie dla dwóch, rozbieżnych stanowisk w powyższym zakresie, tj.:
•    stanowiska, zgodnie z którym decyzja określająca stratę może zostać wydana tak długo, jak długo możliwa jest weryfikacja deklaracji za rok podatkowy, w którym strata ta została rozliczona (odliczona);
•    poglądu, że nie jest dopuszczalne prowadzenie postępowania podatkowego i orzekanie o wysokości straty w podatku dochodowym od osób prawnych za rok podatkowy, w którym została ona poniesiona, w sytuacji gdy upłynął termin przedawnienia zobowiązania podatkowego za ten rok.
Mając na uwadze zaprezentowane rozbieżności Autorzy dokonują oceny wpływu Uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie 7 sędziów NSA z dnia 6 listopada 2017 r., sygn. II FPS 3/17 na zagadnienie „przedawnienia możliwości orzekania o stracie”.

 

Bibliografia

 

  1. Brolik J., Wykładnia prawa podatkowego oraz jej determinanty [online]. Zeszyty Naukowe Sądownictwa Administracyjnego, nr 3, 2014.
  2. Etel L., Komentarz do art. 70 [w:] Ordynacja podatkowa. Komentarz aktualizowany [online]. System Informacji Prawnej LEX, 2018.
  3. Gomułowicz A., Małecki J., 2. Postępowanie wstępne. [w:] Podatki i prawo podatkowe [online]. Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, 2018.
  4. Gruszczyński B. [w:] Babiarz S., Dauter B., Gruszczyński B., i in., Ordynacja podatkowa. Komentarz, Warszawa 2011.
  5. Brolik, R. Dowgier, L. Etel, i in., Ordynacja podatkowa. Komentarz, Warszawa 2013.
  6. Małecki P., Mazurkiewicz M., Komentarz do art. 7. [w:] Podatki i rachunkowość. Komentarz, wyd. IX [online]. Wolters Kluwer Polska, 2018.
  7. Mastalski R., Wykładnia systemowa. [w:] Stosowanie prawa podatkowego [online]. Oficyna, 2018.
  8. Morawski L., Zasady wykładni prawa, Toruń 2006.
  9. Niezgódka-Medek M., Komentarz do art. 5. [w:] Ordynacja podatkowa. Komentarz, wyd. X [online]. Wolters Kluwer Polska, 2018.
  10. Popławski M., Komentarz do art. 5. [w:] Ordynacja podatkowa. Komentarz aktualizowany [online]. System Informacji Prawnej LEX, 2018.
  11. Strzelec D., Rozdział I Zagadnienia ogólne. [w:] Dowody i postępowanie dowodowe w prawie podatkowym [online]. LEX, 2018.
  12. Wróblewski J., Pragmatyczna jasność języka, z. 4, PiP 1988.

słowa kluczowe : strata podatkowa, badanie straty, określenie straty, decyzja określająca, kontrola podatkowa, kontrola celno-skarbowa, postępowanie podatkowe

Deklaracja o wersji pierwotnej:

Redakcja „Toruńskiego Rocznika Podatkowego” informuje,  że wersją pierwotną (referencyjną) czasopisma jest wydanie elektroniczne (ISSN 2080-9573).